کابینت تک رنگ یا کابینت دو رنگ

کابینت تک رنگ یا کابینت دو رنگ

یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین قسمت های هر خانه، آشپزخانه است که در آن نیز کابینت ها نقش مهمی در دکوراسیون ایفا می کنند. در هنگام انتخاب کابینت یکی از سوالات مهم این است که کابینت تک رنگ بهتر است یا کابینت دو رنگ؟ در صورتی که شما نیز به دنبال یافتن پاسخ این سوال هستید در ادامه مطالب با کازا دکورا همراه شوید.

با کابینت تک رنگ بیشتر آشنا شوید.

استفاده از کابینت های تک رنگ از قدیم رواج داشته و مورد توجه و استقبال مردم قرار می گرفته است. ممکن است با خود فکر کنید استفاده از این نوع کابینت قدیمی شده و دیگر مد نیست در صورتی که استفاده از کابینت تک رنگ مزایای خود را دارد. به خاطر داشتن همین مزایا است که باز هم افراد زیادی هستند که مایل به استفاده از کابینت های تک رنگ در آشپزخانه خود هستند. یکدست بودن فضا یکی از مزایایی است که کابینت تک رنگ به دنبال دارد.

همانطور که می دانید هر کدام از رنگ ها دارای ویژگی ها و خواصی هستند و تاثیر به خصوصی در ذهن بیننده و فضایی که در آن قرار دارند می گذراند. به همین دلیل برای انتخاب رنگ کابینت مورد نظرتان باید به کارشناس خبره رجوع کنید. به عنوان مثال زمانی که آشپزخانه شما کوچک است شما می توانید با استفاده از کابینت تک رنگ سفید، فضا را بزرگ تر نمایش دهید. یا آن که با انتخاب برخی از رنگ ها اشتهای افراد خانواده را برای خوردن غذا افزایش یا کاهش دهید.

مزیت های مهم کابینت تک رنگ چیست؟

کابینت تک رنگ یا کابینت دو رنگ

داشتن کابینت تک رنگ مزیت های زیادی را به دنبال دارد که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از موارد زیر:

ایجاد فضایی یکدست و خلوت

کابینت های تک رنگ با یکپارچگی در ظاهر خود باعث می شوند محیط آشپزخانه یکدست، خلوت و یکسان به نظر برسد. تک رنگ بودن کابینت ها این حس را به بیننده القا می کند که همه چیز مرتب است و تمامی اجزا درست سر جای خود قرار گرفته اند و حس خلوت بودن را به بیننده می دهد.

بزرگتر نشان دادن فضا

در صورتی که آشپزخانه شما کوچک است بهتر است از کابینت تک رنگ استفاده کنید زیرا با این کار و با ایجاد حس خلوت بودن، فضا را بزرگتر از حالت عادی خود نشان می دهید.

هزینه بصرفه تر

هزینه ساخت کابینت تک رنگ به نسبت کمتر از کابینت دو رنگ است. در صورتی که می خواهید در هزینه هایتان صرفه جویی کنید و یا آن که بودجه زیادی برای این کار اختصاص نداده اید بهتر است به سراغ این نوع کابینت ها بروید.

ممکنه این مقاله م براتون جالب باشه : بهترین متریال کابینت آشپزخانه چیست؟

استفاده از کابینت تک رنگ چه معایبی دارد؟

در کنار مزایایی که استفاده از کابینت تک رنگ دارد ممکن است بعد از مدتی، معایبی نیز پدیدار شود. به عنوان مثال بعد از مدتی، ممکن است فضای آشپزخانه شما خلوت و یکنواخت به نظر برسد و به تدریج چشمان بیننده را خسته کند. انتخاب رنگ ها نیز اگر به درستی انجام نشده باشد تاثیرات منفی بر ذهن بیننده می گذارد مثلا اگر از رنگ های سبز و آبی به تنهایی استفاده شود بعد از مدتی بیننده خسته شده و حس افسردگی پیدا می کند. به همین دلیل انتخاب رنگ این نوع کابینت ها باید با دقت زیاد انجام شود تا پشیمانی به وجود نیاید. به این نکته نیز توجه داشته باشید کابینت های تک رنگ بیشتر برای سبک دکوراسیون کلاسیک و نئوکلاسیک مناسب هستند.

استفاده از کابینت دو رنگ چه مزیت هایی دارد؟

در کابینت های دو رنگ همانطور که از نامش کاملا مشخص است از ترکیب دو رنگ استفاده می شود و زیبایی خاصی را به فضای آشپزخانه می دهد. این سبک از کابینت نیز طرفداران مخصوص خود را دارد و برای تمامی سبک های دکوراسیون استفاده می شود اما در سبک های مدرن کاربرد بیشتری دارد. استفاده از کابینت دو رنگ مزیت هایی را به همراه دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

تناسب و هماهنگی با هر سبک دکوراسیون

یکی از مزیت های مهم و کاربردی کابینت دو رنگ این است که با هر سبک دکوراسیون اعم از مدرن، کلاسیک و سنتی هماهنگی و تناسب دارد. در صورتی که این دو رنگ به درستی انتخاب شوند تغییر زیادی را در فضای آشپزخانه ایجاد می کنند. البته برای دکوراسیون هایی که به سبک مدرن هستند این نوع کابینت مناسب تر است زیرا در سبک های کلاسیک بیشتر کابینت چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

جلوه و زیبایی بصری

استفاده از کابینت دو رنگ زیبایی بصری فضای آشپزخانه را بالا می برد در نتیجه شما دیگر نیازی به استفاده از دکوری و تزیینات مختلف در آشپزخانه نخواهید داشت. با انتخاب صحیح این دو رنگ کابینت از خسته شدن و دلزدگی چشمان افرادی که در خانه زندگی می کنند جلوگیری خواهید کرد.

شیک تر شدن آشپزخانه

کابینت های دو رنگ امروزه علاقمندان زیادی دارند به همین دلیل استفاده از آن باعث شیک تر شدن منزل شما خواهد شد. در صورتی که بخواهید منزلتان را بعدا بفروشید باید توجه داشته باشید این نوع کابینت ها محبوبیت بیشتری در بین مردم دارد و باعث بالا رفتن ارزش منزل شما می شوند. البته در هنگام نصب کابینت دو رنگ نیز باید بودجه بیشتری را در نظر بگیرید زیرا هزینه آن به نسبت کابینت تک رنگ بیشتر می باشد.

مقاله پیشنهادی:هر چیزی که یک آشپزخانه مدرن نیاز دارد

استفاده از کابینت دو رنگ چه معایبی دارد؟

علی رغم ویژگی های مثبتی که کابینت دو رنگ دارد می تواند معایبی نیز به همراه داشته باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از موارد زیر:

کوچکتر نشان دادن آشپزخانه

استفاده از کابینت دو رنگ اغلب باعث می شود فضای آشپزخانه کوچکتر به نظر برسد. به همین دلیل برای آشپزخانه هایی که کوچک هستند اصلا گزینه مناسبی به حساب نمی آیند.

شلوغ نشان دادن فضا

عیب دیگر استفاده از کابینت دو رنگ این است که فضا را شلوغ نشان می دهد. به همین دلیل کسانی که به محیط های خلوت و یکدست علاقه دارند نباید این مدل کابینت را انتخاب کنند.

همانطور که مشاهده کردید هر کدام از کابینت های تک رنگ و دو رنگ مزایا و معایب خاص خود را دارند و نمی توان به صورت کلی گفت کابینت تک رنگ بهتر است یا کابینت دو رنگ بلکه هر فرد متناسب با شرایطی که دارد می تواند یکی را انتخاب کند. به همین دلیل در هنگام انتخاب کابینت باید دقت زیادی داشته باشید تا متناسب با فضا، دکوراسیون، سلیقه ای که دارید و بودجه ای که در نظر گرفته اید کابینت مورد نظرتان را انتخاب نمایید. در صورتی که در این مرحله مردد هستید می توانید از مشاوره های گروه تولیدی کازا دکورا استفاده کرده و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

واتساپ